Urban Economics Association

Urban Economics

Logo UEA 2019 Amsterdam

9th European Meeting of the Urban Economics Association

by the Vrije Universiteit Amsterdam
May 31 - June 1, 2019
Amsterdam, Netherlands

Local Organizers: Hans Koster, Jos van Ommeren, Jan Rouwendal (VU Amsterdam).

Venue: Tinbergen Institute, Gustav Mahlerplein 117, 1082 MS Amsterdam.

Program Committee: Elisabet Viladecans (Barcelona, Chair), Miren Lafourcade (Paris, Past Chair), Giacomo Ponzetto (CREI, Vice Chair), Pierre-Phillipe Combes (Sciences Po), Max von Ehrlich (Bern), Gabrielle Fack (Paris Dauphine), Ines Helm (Stockholm), Camille Hémet (Ecole Normale Superieure), Guy Michaels (LSE), Joan Monras (CEMFI), Olmo Silva (LSE), Helen Simpson (Bristol), Lin Tian (INSEAD), Nick Tsivanidis (Berkeley).

Program Overview

 
May 31, 2019
08:30 to 10:30 Parallel Sessions 01
10:30 to 11:00 Coffee Break
11:00 to 13:00 Parallel Session 02
13:00 to 14:00 Lunch
14:00 to 16:00 Parallel Session 03
16:00 to 16:45 Travel to Keizersgracht 102
16:45 to 17:45 Keynote Lecture by Diego Puga
17:45 to 18:00 Break
18:00 to 19:00 Keynote Lecture Alan Manning
19:30 to 23:00 Reception and Dinner (Rode Hoed, Keizersgracht 102)
 
June 1, 2019
08:30 to 10:30 Parallel Session 04
10:30 to 11:00 Coffee Break
11:00 to 13:00 Parellel Session 05
13:00 to 14:00 Lunch
14:00 to 16:00 Parallel Session 06
16:00 to 16:30 Coffee Break
16:30 to 18:30 Parallel Session 07

Detailed Program

^

May 31, 2019 8:30 to 10:30 (Room 1.60)
01A. Neighbourhoods

Chair: Ahmad Hassani (Aarhus University)

^

May 31, 2019 8:30 to 10:30 (Room 1.01)
01B. Traffic, Congestion and Cities

Chair: Paola Bertoli (University of Economics in Prague)

^

May 31, 2019 8:30 to 10:30 (Room Moscow)
01C. Crime

Chair: Federico Curci (CUNEF)

^

May 31, 2019 8:30 to 10:30 (Room Sydney)
01D. Housing I

Chair: John Clapp (University of Connecticut)

^

May 31, 2019 8:30 to 10:30 (Room Amsterdam)
01E. Urban Theory

Chair: Jens Wrona (Heinrich-Heine University Düsseldorf)

^

May 31, 2019 8:30 to 10:30 (Room Shanghai)
01F. New Technologies and Cities

Chair: Rosa Sanchis-Guarner (Imperial College Business School and CEP/LSE)

^

May 31, 2019 11:00 to 13:00 (Room Moscow)
02A. Housing II

Chair: Martijn Smit (Utrecht University)

^

May 31, 2019 11:00 to 13:00 (Room 1.01)
02B. Rental Markets

Chair: Hans Koster (Vrije Universiteit Amsterdam)

^

May 31, 2019 11:00 to 13:00 (Room 1.60)
02C. Ethnic Diversity and Segregation

Chair: Jessie Bakens (Maastricht University)

^

May 31, 2019 11:00 to 13:00 (Room Amsterdam)
02D. Local Labour Markets I

Chair: Jordi Jofre-Monseny (Universitat de Barcelona & IEB)

^

May 31, 2019 11:00 to 13:00 (Room Shanghai)
02E. Transportation I

Chair: Stephan Heblich (University of Bristol)

^

May 31, 2019 11:00 to 13:00 (Room Sydney)
02F. Amenities, Land Use and Land Value

Chair: Arianna Ornaghi (University of Warwick)

^

May 31, 2019 14:00 to 16:00 (Room Moscow)
03A. Student Prize I

Chair: Elisabet Viladecans-Marsal (Universitat de Barcelona & IEB)

^

May 31, 2019 14:00 to 16:00 (Room Amsterdam)
03B. Student Prize II

Chair: Ferdinand Rauch (Oxford)

^

May 31, 2019 14:00 to 16:00 (Room Shanghai)
03C. Student Price III

Chair: Stuart Rosenthal (Syracuse University)

^

May 31, 2019 14:00 to 16:00 (Room Sydney)
03D. Student Prize IV

Chair: Kurt Schmidheiny (University of Basel)

^

May 31, 2019 14:00 to 16:00 (Room 1.01)
03E. Student Prize V

Chair: Miren Lafourcade (University Paris-Sud and PSE)

^

May 31, 2019 14:00 to 16:00 (Room 1.60)
03F. Student Prize VI

Chair: Ismir Mulalic (DTU and Kraks Fond)

^

May 31, 2019 16:45 to 17:45 (Keizersgracht 102)
Keynote Lecture by Diego Puga

^

May 31, 2019 18:00 to 19:00 (Keizersgracht 102)
Keynote Lecture by Alan Manning

^

June 1, 2019 8:30 to 10:30 (Room Moscow)
04A. Local Public Finance I

Chair: Geert Goeyvaerts (KU Leuven)

^

June 1, 2019 8:30 to 10:30 (Room Amsterdam)
04B. Agglomeration Economies

Chair: Olmo Silva (London School of Economics)

^

June 1, 2019 8:30 to 10:30 (Room Shanghai)
04C. Transportation II

Chair: Florin Cucu (Sciences Po)

^

June 1, 2019 8:30 to 10:30 (Room Sydney)
04D. Housing III

Chair: Jing Li (Singapore Management University)

^

June 1, 2019 8:30 to 10:00 (Room 1.01)
04E. Education

Chair: Amrita Kulka (University of Wisconsin-Madison)

^

June 1, 2019 8:30 to 10:30 (Room 1.60)
04F. Retail

Chair: Ioulia Ossokina (Eindhoven University of Technology)

^

June 1, 2019 11:00 to 13:00 (Room Moscow)
05A. Neighbourhoods and Externalities

Chair: Rafael Ribas (University of Amsterdam)

^

June 1, 2019 11:00 to 13:00 (Room 1.01)
05B. Local Labour Markets II

Chair: Eric Mengus (HEC Paris)

^

June 1, 2019 11:00 to 13:00 (Room Amsterdam)
05C. Transportation III

Chair: Clare Balboni (London School of Economics)

^

June 1, 2019 11:00 to 13:00 (Room 1.60)
05D. Housing IV

Chair: Yi Fan (National University of Singapore)

^

June 1, 2019 11:00 to 13:00 (Room Shanghai)
05E. New Data and Methods for Research in Urban Economics

Chair: Miquel-Angel Garcia-Lopez (Universitat Autonoma de Barcelona & IEB)

^

June 1, 2019 11:00 to 13:00 (Room Sydney)
05F. Innovation and Knowledge in Cities

Chair: Peter Egger (ETH Zurich)

^

June 1, 2019 14:00 to 16:00 (Room Sydney)
06A. Entrepreneurship and Knowledge Diffusion

Chair: Annamaria Conti (University of Lausanne)

^

June 1, 2019 14:00 to 16:00 (Room 1.60)
06B. Consumption in Neighbourhoods

Chair: Florian Mayneris (ESG-Université du Québec à Montréal)

^

June 1, 2019 14:00 to 16:00 (Room Moscow)
06C. Natural Disasters and Climate Change in Cities

Chair: Jaqueline Oliveira (Rhodes college)

^

June 1, 2019 14:00 to 16:00 (Room Shanghai)
06D. Transportation IV

Chair: Mathilde lebrand (World Bank)

^

June 1, 2019 14:00 to 16:00 (Room Amsterdam)
06E. Local Public Finance II

Chair: Rhiannon Jerch (Cornell University)

^

June 1, 2019 14:00 to 16:00 (Room 1.01)
06F. Political Economy and Cities

Chair: Matthias Wrede (Friedrich-Alexander-University Erlangen)

^

June 1, 2019 16:30 to 18:30 (Room Amsterdam)
07A. Migration

Chair: Melanie Krause (University of Hamburg)

^

June 1, 2019 16:30 to 18:30 (Room Moscow)
07B. City Growth

Chair: Bram van Besouw (Utrecht University)

^

June 1, 2019 16:30 to 18:30 (Room Sydney)
07C. Transportation V

Chair: Sandra Schaffner (RWI)

^

June 1, 2019 16:30 to 18:30 (Room Shanghai)
07D. Economic Geography and Trade

Chair: Stephan Maurer (University of Konstanz)

^

June 1, 2019 16:30 to 18:30 (Room 1.01)
07E. Wage Premium in Cities

Chair: Paula Herrera-Idarraga (Pontificia Universidad Javeriana)

^

June 1, 2019 16:30 to 18:30 (Room 1.60)
07F. Firms in Cities

Chair: Michael Koenig (Vrije Universiteit Amsterdam)

This program was last updated on 2019-05-29 11:24:50 EDT

VU Amsterdam City of Amsterdam Vereniging van Onroerend Goed Onderzoekers Nederland Syntrus Achmea Real Estate & Finance Kraks Fond